Skip to main content

People

Project Leadership Team

Rebecca L. Sansom

Brigham Young University, Principal Investigator

Heather Leary

Brigham Young University, Co-Principal Investigator

Max Longhurst

Utah State University, Co-Principal Investigator

Josh Stowers

Brigham Young University, Co-Principal Investigator

Graduate Students/Post-Doctorate

Michelle Hudson

Brigham Young University, Post-Doctoral Research Fellow

Tracy Poulsen

Brigham Young University, Graduate Student

Clara Smith

Brigham Young University, Graduate Student

Austin Moore

Wayne High School, Graduate Student, Participant 2022-2023

Advisory Board Members

Dr. Alan J. Daly

UC San Diego, Professor

Dr. Diane Ebert-May

Michigan State University, Professor

Dr. Catherine Lewis

Mills College, Director

Richard Scott

Curriculum Director for Tooele County Schools

Dr. Samuel Severance

University of California at Santa Cruz, Assistant Professor

Erin Whiting

Brigham Young University, Associate Professor

Utah Regional Educational Service Center Directors

Shane Erickson

Southeast Education Service Center Executive Director

Piper Riddle

Northeastern Utah Educational Services Executive Director

Jason Strate

Central Utah Educational Services Executive Director

Joe Wright

Southwest Educational Development Center Executive Director

Science Teacher Leaders

Julie Castellon

San Juan High School, STL 2023-2024 Participant 2022-2023

Valorie Draper

Manila High School, STL 2023-2024, Participant 2022-2023

Hyrum Gillespie

Roosevelt Jr High School, STL 2021-2023

Bryan Holder

North Sanpete High School, STL 2021-2024

Doug Morris

Carbon High School, STL 2021-2024

Kelly Peterson

North Sevier High School, STL 2023-2024, Participant 2022-2023

Jami Slack

Canyon View High School, STL 2023-2025, Participant 2022-2023

Thomas Wilder

Richfield High School, STL 2023-2024, Participant 2022-2023

Travis Wood

Cedar High School, STL 2021-2022

All Participants

Jens Andreasen

North Sanpete High School, Participant 2022-2024

Jamie Carling

San Juan High School, Participant 2023-2024

Matthew Cottrell

Uintah High School, Participant 2022-2024

David Ray Davis

Wasatch High School, Participant 2022-2023

Lindsey Hansen

Carbon High School, Participant 2023-2024

Tyrel Hanson

North Sanpete Middle School, Participant 2023-2024

Jan Hermansen

South Summit Middle School, Participant 2023-2024

Luis Hernandez

Pine View Middle School, Participant 2023-2024

Mary Lamoreaux

Snow Canyon High School, Participant 2023=2024

Kaitlyn Mecham

Emery High School, Participant 2023-2024

Lisa Monson

Cedar High School, Participant 2023-2024

Austin Moore

Wayne High School, Graduate Student, Participant 2022-2023

Jake Morgan

Juab High School, Participant 2023-2024

Karen Pineda

Pine View Middle School, Participant 2023-2024

Brice Reeves

Canyon View Middle School, Participant 2023-2024

Mikell Sanderson

Uintah River High School, Participant 2023-2024

Denver Smith

Albert R Lyman Middle School, Participant 2023-2024

Donna Ward

Tooele High School, Participant 2023-2024

R. Trampas Williams

Red Hills Middle School, Participant 2023-2024

Carly Yates

Carbon High School, Participant 2023-2024